08.02.2016 00:01 Ўш вилояти 4106
8 феврал куни Ўш шахар мэрияси биносида IRI ташкилоти молиялаштирган 2016 йилги маҳаллий кенгашлар депутатлигига аёллар номзодини қўллаш борасида тренинг машғулотлари бўлиб ўтди
Ушбу тренингда «Гражданский правовой союз» жамоат ташкилоти, «Женская демократическая сеть  Кыргызстана» жамоатчилик жамғармаси,   «Кыргызстан айылдык ден соолук комитеттери» ассоциацияси аъзолари, ҳамда  ҚР ЖКнинг  ҚСДП фракцияси депутати  А.Т.Алтибаева, Ўш шахар Кенгаши депутати Г.Э. Баараимова, АДС координатори Г. Байбетова, ёшлар ташкилоти вакиллари ва Ўш вилояти маҳаллий кенгашлари депутатлари қатнашдилар.
Тренингнинг асосий масалаларидан бири маҳаллий кенгашларга аёл номзодлари командасини ва уларни маҳаллий кенгаш сайловларида қўлловчилар командасини тайёрлашдан иборат. Аёллар фаоллари парламентда ва маҳаллий кенгашларда аёлларга ажратилган квоталарни 30 фоиздан 50 фоизга кўтариш, номзодларнинг ёши, билими бўйича цензлар бўйича ўз талаб ва истакларини баён этдилар. Тадбир якунида Жогорку Кенеш депутати Айнура Алтибоева маҳаллий кенгаш сайловлари хақидаги қонун лойиҳасини қисқача муҳокама қилди  ва тренинг қатнашувчиларининг саволларига жавоб берди.