13.02.2016 00:38 Бишкек 3276
Иқтисодий ўсиш саноатдан ташқари деярли ҳамма иқтисодиёт секторларида таъминланди. Бу ҳақда кеча ҚР молия вазири Арзибек Кожоев Хукумат мажлисида маълум қилди.
ҚР молия вазири  Арзибек Кожоевнинг маърузасига кўра, иқтисодий ўсиш мамлакат  натижалари бўйича  2015 йили  103, 5 % тузди,  ялпи ички маҳсулот( ЯИМ ) хажми  жами 423, 6 млрд. сомни тузди.
" Қумтор конининг ишлов корхоналарини ҳисобга олмаганда  реал ЯИМ 104, 5 %  тузди, бу кўрсаткич ўтган 2014 йили 105,0%ни  ташкил этган . Иқтисодий ўсиш саноатдан ташқари  деярли ҳамма иқтисодиёт секторамларида  таъминланган таъминланди , бу ижобий  кирим қишлоқ хўжалигида 0, 9 фоизли бандини, қурилишда – 1, 1 фоизли бандини, хизмат кўрсатиш доирасида  – 1, 7 фоизли бандини тузди.  ЯИМ кўрсакичидаги  салбий кўринишни  0,7 фоизли бандни ишлаб чиқариш саноати тузди ", — деб,белгилаб ўтди  иқтисодиёт вазири  А. Кожошев.
Арзибек Кожошевнинг сўзларига кўра , йилнинг ўрта хисобидаги инқирози (2015 йилнинг январ-декабри, 2014 йилги  январ-декабрига ) 106, 5 % ташкил этди.
«Халқаро заҳиралар хажми 2015 йилнинг январ-декабри мобайнида 179,3 млн. АҚШ долларига камайиб ,2015 йилнинг 31 декабрига   1778,3 миллион АҚШ долларини тузди. 2015 йилнинг январ-декабри мобайнида 179,3 млн. долларга камайган. 2015 йилнинг 11 ойи бадалида оддий шахсларнинг мамлакатимизга ўтказув тизимлари орқали тушган  маблағлар 1 546,6 млн. АҚШ долларини ташкил этди. Бу кўрсаткич ўтган 2014 йилга қараганда 26,2%га камдир», - дейди  маърузачи.