20.04.2016 20:41 Бишкек 3263
Бугун, 20 апрел куни парламент депутатлари Қирғизистон Республикаси Жогорку Кенгашининг Раисини сайлаш процедурасини ўтказдилар. Бу хақда Жогорку Кенгашнинг матбуот котибияти хабар берди.
Ёпиқ овоз бериш натижасида Жогорку Кенгашнинг раислигига номзод Қанат Исаевга 51 депутат ва худди шунингдек сондаги , яъни 51 депутат Бақит Торобаевга берилган. Иккала номзодга 14  депутат қарши чиққан.
«Икки киши  бир хил овоз олгани сабаб, Жогорку Кенгашнинг Раислигига бошқа номзодлар иштирокида  қайта сайлов ўтказилади»,-деган фикрни парламент хисоблаш комиссияси раиси, депутат Мирлан Жеенчороев  таъкидлади.
Эслатиб ўтамиз,  Қирғизистон Республикаси Жогорку Кенгашининг Раислигига парламент фракциялари томонидан икки номзод кўрсатилган эди. «Қирғизистон», ҚСДП, «Ата-Мекен» Қанат Исаев («Қирғизистон» партияси парламент фракцияси лидери)ни, «Онугуу-Прогресс» ва «Ата-Мекен» фракциялари «Онугуу-Прогресс» партияси парламент фракцияси лидери Бақит Торобаевнинг номзодларини қўллаб чиққан эдилар.