03.05.2016 18:49 Бишкек 3521
Бугун, 3 май куни БМТнинг ижроий кенгашлари делагацияси билан учрашуви чоғида Қирғизистон Республикаси Бош вазири Сооронбой Жээнбеков меҳмонларнинг диққатини юртимизда 2016-2017 йилларда ўтказилиши режалаштиралаётган жаҳон миқёсидаги тадбирларга қаратди. Бу хақида ҚР хукуматининг матбуот котибияти хабар берди.
Хукумат Бошлиғи ушбу тадбирлар миллатлараро ва халқларнинг маданиятлариаро мулоқот тузулиши учун улкан майдон сифатида хизмат қилиб, жаҳон аҳлини бирлашишига қўшимча импульслар беришини алоҳида таъкидлаб ўтди.
«БМТнинг Бош Ассамблеясининг 71 сессиясида «Тинчлик учун динлараро ва маданиятлараро мулоқатлар, ўзаро ҳамфикрлик ва ҳамкорлик» борасидаги резолюцияга Қирғизистон Халқаро Кўчманчилар Ўйинлари хақида матн тайёрлашни режалаштирмоқда» - деган Бош вазир делегация аъзоларини ушбу ташаббусни қўллашга чақирди.
Шунингдек Сооронбой Жээенбеков делегация вакилларини 2016 йилнинг сентябр ойида юртимизда бўлиб ўтадиган иккинчи Халқаро Кўчманчилар Ўйинларига расман таклиф этди.