24.05.2016 23:34 Бишкек 3088
Қирғизистон ташқи сиёсий маҳкамаси матбуот котибиятининг хабарига кўра, 24 май куни ҚР ташқи ишлар вазирлиги республикамиздаги Қозоғистон Республикаси элчихонасининг Маслахатчи элчиси Ербол Ахмедовни чақиртирган.
Учрашувда Қозоғистон томонга унинг оммавий ахборот воситаларида Қозоғистон Республикаси маданият ва спорт вазири Аристанбек Мухамедиулининг интервьюси туфайли норозилик нотаси топширилди.
Учрашувда Мухамедиулининг  Қирғизистонга нисбатан таҳқирловчи ва  чуқур ўйланмай сўзлаганлари Қирғизистон кенг оммасида салбий акс садо берд ива бу каби менсимасликлар қирғиз-қозоқ алоқаларига ўзининг терс таъсирини кўрсатиши аниқ деб таъкидланди.
Шунингдек ҚР ТИВ Қозоғистон томонни охирги пайтларда Қирғизистонга нисбатан тенденциал гап сўзлар кўпайиб қолгани ва бу каби фикрлар хатто Қозоғистон давлат каналлари транслацияларида берилаётганига эътибор қаратилди.