15.06.2016 22:11 3031
Қирғизистон Республикаси Давлат чегара хизмати хабарига кўра Ўзбекистон ўз ҳудудига ташқаридан кирувга чеклов жорий этган.
15 июндан 25 июнга қадар Ўзбекистон Республикаси Қирғизистон, Тожикистон, Қозоғистон ва Туркманистондан фуқаролар, транспорт воситалари ва юкларни ўз ҳудудига киритилишига чеклов жорий этган.
Ушбу ҳолатдан  фақат Ўш вилоятининг Қорасув туманига қарашли Барак эксклави аҳолиси учун мустаснодир. Баракликлар аввалгидек қирғиз-ўзбек чегарасидан ўтиш хуқуқига эгадирлар.
Мутахасислар Ўзбекистон жорий этган бу чекловлар вақтинча бўлиб, Тошкентда айни шу кунларда ўтажак Шанхай ташкилоти мамлакатларининг саммити хавфсизлигини таъминлаш учун мажбурий чоралардан бири эканини қайд этмоқдалар.