05.08.2016 19:53 Бишкек 3437
«Қозоғистон шартномаларни ва мажбуриятларини бузмоқда», -дейилади ҚР қишлоқ хўжалик вазирлиги ахборот сайтида.
Қирғиз-қозоқ давлат чегарасида Қозоғистон томонидан Олий ЕвроОсиё иқтисодий кенгашининг «Қирғиз-қозоқ давлат чегараси участкасида санитар – карантин, ветеринар-санитар ва карантин фитосанитар назоратини олиб ташланиши бўйича» 2015 йилнинг 8 май кунидаги қарорлари бажарилмаяпди.
«Шунингдек қирғиз-қозоқ давлат чегараси участкасида Қирғизистон Республикасидан келаётган ва Қозоғистон Республикасидан ўтиб, ЕОИҲ га аъзо мамлакатларга ўтиб кетиши керак бўлган карантин остидаги юкларни карантин фито - санитар назоратини ўтказиш ЕОИҲ божхона ҳудудларида карантин фито-санитар назоратини ўтказиш борасидаги Божхона Иттифоқи комитетининг 2010 йилнинг 18 июнидаги № 318 Қарори бўйича қабул қилинган Низом меёрларини бузилаётганини кўрсатмоқда», - дейилади вазирликнинг баёнотида.