13.02.2017 14:11 2982
Жаҳоннинг энг йирик социология марказларидан бири бўлган Гэллап институти (http://www.gallup.com/poll) ўзининг сайтида Шарқий Европа ва постсовет республикалари аҳолисининг Шимолий Атлантика Ҳарбий Альянсига муносабати бўйича маълумотларни жойлаштириб,  “НАТО улар учун ҳимоя воситасими ёки таҳдид марказими” деган саволга жавоб излашга харакат қилган.
Социологларнинг тадқиқотига кўра ,30 % қирғизистонлик НАТО миллий хавфсизлик учун таҳдид деб ҳисоблайди. 19 % қирғизистонлик уни ҳимоя воситаси деган фикрда. Қолганлар эса бу саволга жавоб беришга қийналганлар. Қизиғи шуки энг кўп НАТОда чўчиганларнинг аксарият қисми Россия ва Белорусия яшайдилар. Бу давлатларнинг фақат 3 фоизигина Шимолий альянс аскарларида ўз ҳимоячиларини кўрадилар.