25.01.2018 16:01 Бишкек 2489
Бу сафар 17 қирғизистонликни Бишкекдан Москва олиб кетаётган «Мерседес-Бенц» микроавтобуснинг ҳайдовчисининг омади юришмади
«Альянс-Пресс» Агентлигига Қирғизистон ТИВ хабар қилганидек, яқинда 52 Ўзбекистон фуқаролари ҳалок бўлган Чимкент-Самара трассасидаги фожеадан сўнг Қозоғистон Республикаси ҳукумати  ўз ҳудудидаги ассосий автомагистралларида «Автобус» деб номланган рейдларни мунтазам равишда ўтказиб туриш тўғрисида қарор қабул қилган. 24 январ куни ушбу микроавтобус айнан ўша уюштирилган рейдга дуч  келган.
Текширувчилар унда бир талай қоидалар бузулганини аниқлашган. Ҳусусан микроавтобусда  ўриндиқларга нисбатан кўп йўловчилар бўлгани, машинанинг олд  ойнаси ёрилгани ва унинг иситиш тизими ишламаётгани текширув бўйича ҳужжатларда қайд этилган. Ҳайдовчига маъмурий жарима солиниб, унинг транспорт воситаси «камчиликларни бартараф этилгунига қадар» маҳсус турар жойга элтилган.