10.02.2016 23:28 Бишкек 3352
ҚР хукумати Москва шаҳридаги ёнғинда ҳалок бўлган ҳамюртларимизни олиб келиш учун 700 минг сўм пул ажратди
10 феврал куни ҚР вице премьер министри Гулмира Кудайбердиева Москва шаҳрида 30 январда бўлган ёнғинда халок бўлганларни юртимизга олиб келиш борасидаги вазирлар маҳкамасидаги муҳокамасида : «ҚР хукумати Москва шаҳридаги ёнғинда ҳалок бўлган ҳамюртларимизни олиб келиш учун 700 минг сўм пул ажратди», -деб маълумот берди.
ҚР ташқи ишлар вазирлигининг маълумотномасига кўра, Москвада ҳалок бўлганларнинг мурдалари РФ Тергов кўмитаси томонидан идентификация қилиниб, бу борада тегишли хулоса қабул этилган. Муҳокамада аниқ бўлишича халок бўлганларнинг таналари уларнинг қариндошлари кузатувида ҳаво транспорти билан Ўш шаҳрига, кейин эса кичик ватанлари бўлмиш Боткент вилоятига етказилади.
Эслатиб ўтамиз, 30 январда Москвада жойлашган тикув цехларининг бирида 12 киши,-  улардан 8 нафари Қирғизистон фуқаролари ва яна иккиси РФ фуқаролигидаги этник қирғизлар , ҳамда икки ўзбекистонлик ёнғиндан ҳалок бўлган эди.