26.06.2017 18:46 Бишкек 2764
Ҳозирги пайтда ҚР Хукуматида Қирғизистон ирригацияси бўйича лойиҳа ўрганилмоқда. Бу лойиҳани боҳорда Сооронбай Жээнбеков раислигидаги Хукумат мажлиси кўриб чиққан эди.
ҚР қишлоқ хўжалик вазирлигидагилар Альянс-пресс агентлигига маълум қилганидай, Хукуматга тадбиқ этилган ҳужжатлар орасида Ўш вилояти Аравон туманидаги суғориш ишлари учун сув хажмини кўпайтириш лойиҳаси ҳам бор. Гап сув хажмини кўпайтиришда жуда қимматга тушадиган Аравон сув омбори қурилишига муқобил равишдаги анча арзон тургувчи Аравон-Оқ- бурасой каналини реконструкциялаш борасидадир.
Қишлоқ хўжалик вазирлиги маълумотлари бўйича Аравон Оқбурасой ер тилкасидаги сув йўқотилишини камайтириш Аравон тумани эҳтиёжларини етарли сув ресурслари билан қондираолади. Бунингдек тажамкорлик эвазига тўпланажак 20 млн. м3, оби-неъмат билан, бугунги кунда сувга эҳтиёж сезган Аравонсой системасининг қуйи зонасидаги 2,7 минг гектар майдонни суғорса бўлади. Шунингдек, юқоридаги объектдаги ишлар амалга оширилса, янги пайдо бўлган Ачи ва Каттасой массивлари  аҳоли пунктларига қарашли  4 минг гектарлик томорқаларини ҳам суғоришга имкон топилар эди.