13.07.2017 17:24 Бишкек 3090
2017 йилда Қирғизистон аграр саъноатчилари ўтган йилга қараганда экин майдонларини 14,8 минг гектар (1,2%)га кенгайтирдилар
Бу хақда Альянс-пресс Агентлигига ҚР Қишлоқ ҳўжалик вазирлиги хабар берди. Бундай натижага республика жанубидаги ерларни мувофаққиятли суғориш эвазига эришилган бўлса керак. Дон экин майдонлари қисқарган бўлгани билан, техник маданиятга оид экинлар хажми сезиларли равишда ошган. Шунингдек тамаки экилган ер майдони 3 баробардан зиёд равишда кенгайган. Пахта экиш 23,9% ошган. Бу йили қўшни ўлкада ҳосил яхши бўлмагани сабаб, бизнинг картофель эккан фермерларимиз, экспорт хажми баҳорда кескин ошганлиги учун анчайин фойда кўрдилар. Оқибатда бизнинг фермерлар бу сафар ҳам фақат картошка экиб, бу маҳсулотнинг нарҳини тушуриб юбориш мумкин эди. Бироқ бундай кўнгилсиз ҳолат содир бўлмади. Вазирликнинг маълумотлари бўйича, бу маҳсулотни экиш хажми ортгани йўқ.