Қирғизистон ва Ўзбекистон олимлари қадим ва меҳмондўст Ўш заминида
ЎШ.17-18 май – Альянс-Пресс. Қирғизистон ва Ўзбекистон ўртасида дўстлик ришталарини янада ривожлантириш борасида мамлакатимизнинг жанубий ҳудудлари бир қатор тадбирлар бўлиб ўтмоқда.
Кеча, Ўш шаҳридаги Қирғиз Ўзбек Университетининг мажлислар залида "Комил инсон тарбиясида мумтоз адабиётимизнинг ўрни"  ҳақида халқаро илмий-маърифий конференция бўлиб ўтди.
Ўш миллий маданий марказининг жанубий ҳудуди раиси Одилжон Отажоновнинг саъй ҳаракатлари натижасида икки давлат адабиётсеварлари учрашишди.  Дўстлик ришталарини янада ривожлантириш борасида олиб борилаётган ишлар давоми сифатида бугунги тадбир ҳам юқори савияда ўтди.
Ташкилотчилардан  Университет раҳбарияти ва Ўзбекистон Фанлар академияси Ўзбек тили,  адабиёти ва фольклори институти раҳбарияти қўллаб қувватлаган мазкур конференцияга Қирғизистондаги Ўзбекистон  элчихонасидан Аъзамжон Абдурашидович,  Ўш шаҳридаги ўзбек тили ва адабиёти ўқитувчилари,  "Илҳом"  ижодий клуби ижодкорлари ва талаба ёшлар қатнашди.
Тошкентдан қуйидаги олимлар ташриф буюрдилар:
Мақсуд Асадов, филология фанлари доктори, профессор. Ўзбекистон Республикаси Фанлар Академияси Ўзбек тили, адабиёти ва фольклори институти директор ўринбосари.
Зулайҳо Раҳмонова,  филология фанлари бўйича фалсафа доктори.  Ўзбекистон Республикаси Фанлар Академияси Ўзбек тили, адабиёти ва фольклори институти катта илмий ходими
Элнура Қурбонова, филология фанлари бўйича фалсафа доктори.  Ўзбекистон Республикаси Фанлар Академияси Ўзбек тили, адабиёти ва фольклори институти докторанти
Шаҳноза Раҳмонова, филология фанлари бўйича фалсафа доктори.  Ўзбекистон Республикаси Фанлар Академияси Ўзбек тили, адабиёти ва фольклори институти кичик илмий ходими.
Тадбирни Университет ректори очиб берди.
Сўзга чиққан меҳмонлар мавзуга алоқадор мумтоз адабиётнинг мавқеини ва ёш авлод тарбиясига таъсирини айтиб ўтдилар.
Мақсуд Асадов,  Зулайхо Раҳмонова,  педагогика фанлари номзоди,  доцент Равшанбек Турсунов, шаҳар ўзбек тили ва адабиёти ўқитувчиларининг метод бирлашмаси раисаси Илтифотхон Отахоновалар сўзга чиқдилар.
Бугун, 18 майда Ўзбекистонлик меҳмонлар Ўш шаҳрининг Амир Темур шаҳарчасидаги ўрта мактабларининг бирида ўшлик шоира, публицист, филология фанлари доктори Барно Исоқованинг ижодий кечасида иштирок этишди.