01.05.2017 01:16 Ўш 2661
30 апрел куни Ўзбекистон Республикаси пойтахтидан Ўш шаҳрига Заҳириддин Бобур номли театр учун катта юк келди
Унда гўзал манзарали театр декорациялари ва шарқона қимматбаҳо ўрта аср костюмлари ўрин олган эди. Ажойиб ва бежирим ишланган саллалар ва аёлларнинг  «тантур» сингари бош кийимига қадалган турли рангдаги сержило тошлар, ҳамда ажнабий юртларнинг гўзал  қушларининг турли рангдаги патларидан  қадалган жиғалар. Ранго-ранг, турли тошлар ва қимматбаҳо мўйналар билан безатилган зарбоф тўнлар, гумбази яхтак, абболар, жиббалар ва жуда ҳам нафис, чиройли ишланган хушбичим аёлларнинг кийимлари. Учлари қайрилган оқ-қора, кумуш ва заррин рангдаги ажабтовур пойафзаллар. Аскарий совутлар ва қурол-аслаҳа – эгри қиличлар, серҳашам ханжарлар, қалқонлар… Ҳаммаси гули гул ўзбек усталарининг ижод маҳсулидир. Бу каби маънавий бойлик – 2 миллион 43 минг қирғиз сомлик декорация ва костюмлар Ўшдаги Заҳириддин Бобур номли театрнинг ижодий жамоаси  учун том маънода гўзал туҳфа бўлди.
Илгари қайд этганимиздек,  ҳамюртимиз бўлган бетакрор шоир ва шоҳ Бобур Мирзонинг хаёт ва ижод йўлига бағишланган спектакл учун декорация ва костюмларни  тайёрлаб бериш бўйича мажбуриятни,  ўтган йили кузда Ўш шаҳрига ташриф этган Ўзбекистон Республикасининг катта делегациясига етакчилик қилган  Бош вазир ўринбосари Адҳам Икромов Ўзбекистон Маданият вазирлиги зиммасига олган эди.
Мана орадан ҳеч қанча вақт ўтмай, ваъда қилинган маҳобатли декорациялар ва бир-биридан гўзал элликдан зиёд артистлар учун индивидуал тарзда таёрланган костюмлар театримиз коллективига тақдим этилди. З.Бобур номли Давлат академик мусиқа – драма театри директори Набижон Мамажонов «Альянс-Пресс» ахборот агентлигига берган интервьюсида : -«Ушбу биз учун бебаҳо бойликка эга бўлишимизга, айниқса кейинги даврда Қирғизистон ва Ўзбекистон халқлари орасида, унинг Президентларининг ташаббуслари билан кенг қулоч ёйган дўстлик ришталарини мустаҳкамлаши сабаб бўлди»,-деди. Шунингдек у маданиятимиз ва санъатимизга кўрсатилган ғамҳўрлик учун Ўзбекистон раҳбарияти ва шахсан Президент Шавкат Мирзиёевга театр жамоаси номидан чуқур миннатдорчилигини билдирди. Театр маъмуриятининг  яна бир баёнотига кўра, Мирзо Бобурнинг ёрқин  ҳотирасига бағишланган «Бобур туғёни» номли спектаклни тантанали топшириш маросими 5 май кунига белгиланган. Ушбу саҳна асари буюк адибимиз Пиримқул Қодировнинг «Юлдузли тунлар» тарихий романи асосида қўйилади.