01.12.2017 13:17 Ўш 2348
1 декабрда Ўш шаҳрининг “Олимбек Додҳоҳ” этнографик комплексида қирғиз халқ достони “Манас” айтувчиларининг танлови очилишига бағишланган тантана бўлиб ўтди
Бу тадбир манасчи Ўрўзбек ўғли Сағимбойнинг  таваллудининг 150 йиллигига бағишланди. Бугундан бошлаб, шу ерда жойлашган 3 қаватли кўтарма бўз уйда Қирғизистоннинг барча ҳудудларидан келган манасчилар ушбу достондан парчаларни айтабошладилар. Ушбу тадбирнинг уюштирувчилардан бири, Ўш шахар мэриясининг вакили Қурманбай Ташибаевнинг сўзлари бўйича, улар 3 кеча-ю, 3 кундуз “Манас” айтиб чиқадилар.
Тадбир очилишида Жанубий пойтахтнинг кенг жамоатчилиги, ҳамда Бобур номли Ўш Давлат академик ўзбек мусиқа – драма театрининг ижодий коллективи қатнашдилар.